Kontakt

Enhedslisten har både EU-sekretariat i København og Bruxelles. Drejer din henvendelse sig om partiets arbejde i EU-Parlamentet skal du kontakte sekretariatet i Bruxelles. Ved spørgsmål og henvendelser vedrørende om EU-arbejdet Folketinget og vores genrelle EU-politik kan du kontakte sekretariatet i København. Nedenfor kan du finde en liste over politikere, sekretariater og ansatte på EU-området.

Pressehenvendelser
Pressetjeneste (EU)


Politikere

Søren Søndergaard. Foto: Steen Brogaard

Søren Søndergaard
EU-ordfører og medlem af Folketinget
Email: soren.sondergaard@ft.dk
Telefon: +45 6162 4542

Nikolaj Villumsen. Foto: Steen Brogaard

Nikolaj Villumsen
Medlem af EU-Parlamentet
Email: nikolaj.villumsen@ft.dk
Telefon: +45 6162 5099


Kontorer

 

Enhedslistens Bruxelleskontor

MEP Nikolaj VILLUMSEN
Rue Wiertz,
Altiero Spinelli 06G358
1047 Bruxelles, Belgium
Tel. +32 2 28 45692
Tel. +33 3 88 175692 (Strausburg)
nikolaj.villumsen@europarl.europa.eu

 

Enhedslistens landskontor

Studiestræde 24, 1.
1455 København K
Tel. +45 33 93 33 24
CVR-nr. 18289393
landskontoret@enhedslisten.dk


Ansatte

 

EU-sekretariat i EU-Parlamentet

Rani Bech 
Presserådgiver
E-mail: rani.bech@europarl.europa.eu 
Telefon: +32 486 5726 94

Frederik Werner Kronborg
Lokalansat i Danmark
Email: frederik.kronborg@ft.dk
Tlf.:+45 61625592

Frederikke Hellemann
Politisk rådgiver og sekretariatsleder
Email: frederikke.hellemann@europarl.europa.eu
Tlf. +32 22837692

 

 

EU-sekretariat i Folketinget

Tobias Clausen
Politisk rådgiver
Email: tobias.clausen@ft.dk 
Tlf. +45 6162 4563

Christian Schmidt Jacobsen
Praktikant
Email: christian.jacobsen@ft.dk
Tlf. +45 6162 3409