Nyhed Reguludvanding

Udvanding af EU-reglerne for bilers CO2-udledning tegner skidt for klimaindsatsen

Per Clausen kritiserer at et flertal i EU-Parlamentet, herunder med støtte fra både den socialdemokratiske og den liberale gruppe, har stemt for at udvande EU's regler for bilers CO2-udledninger.

Foto: The Left
Pelle Christy Geertsen

Et flertal af EU-Parlamentets medlemmer har i dag, med 458 stemmer for, 101 imod og 14 der undlod, sendt et skidt signal om fremtidens klimaindsatsen i EU, siger Enhedslistens Per Clausen. Han peger på dagens afstemning om at udvande unionens regler om CO2-udledning fra biler, viser en bekymrende vilje til at løbe fra selv helt friske løfter. Den lovgivning man nu pludseligt, efter pres fra højrefløjen, vil udvande, blev nemlig vedtaget for blot to år siden.

At tage skridt tilbage i klimakampen er det helt forkerte at gøre – og det er i praksis det man har gjort her. Man kan søge at spinne det som man vil, men at tillade flere biler med forbrændingsmotorer i længere tid, det kan aldrig gavne klimaet, siger Per Clausen og fortsætter:

Hertil kommer at jeg synes det er helt vanvittigt at løbe fra regler der blev vedtaget i 2023. De borgerlige taler ellers gerne om industriens behov for klarhed. Men hvordan sikrer man det, ved først at vedtage noget, og så to år efter skifter drastisk kurs? Det er hul i hovedet.

Kontroversiel brug af hasteproces til udvanding

Da EU-Parlamentet i tirsdags diskuterede forslaget om udvanding kritiserede Per Clausen både de konkrete udvandingsforslag og hele den procedure der er blevet benyttet. Man tog nemlig en såkaldt hasteprocedure i brug, for på den måde at sikre at forslaget ikke først skulle til gennemsyn i Miljøudvalget. Men det er at drive gæk med demokratiet, mener Per Clausen:

Jeg synes det er skandaløst at man ikke alene vil udvande loven, men også bevidst har ventet så længe med at foreslå det, at man så presser det igennem med en hasteprocedure hvor der ikke er tilstrækkelig parlamentarisk kontrol. Man kunne jo mistænke at det er fordi man er bange for reel debat om sagen.

Per Clausens tale fra i tirsdags kan (gen)ses her.

Forsøg på yderligere udvanding

Per Clausen bider også mærke i at den konkrete udvanding ikke var nok for højrefløjen. Flere politiske grupper forsøgte sig nemlig med krav om yderligere udvandinger, og prøvede at fjerne alle sanktionsmuligheder for virksomheder der ikke følger loven.

Samtidigt kritiserer han at både socialdemokraternes gruppe og den gruppe hvor de Radikale, Venstre og Moderaterne sidder, var hoppet med på udvandingsbølgen:

Jeg synes det er grimt at se hvordan både den socialdemokratiske og den liberale gruppe hernede i denne sag har omfavnet højrefløjens udvandingsforsøg. Det viser hvor kort deres valgkampsløfter om klimaindsats holdt, afslutter Per Clausen.

 

Du kan finde oversigten over, hvordan EU-Parlamentarikerne har stemt, her.

Mere om sagen

Du kan læse mere om udvanding af EU’s regler for CO2-udledning fra biler og Per Clausens holdning her:

Per Clausens tale

Du ken se Per Clausens tale fra debatten her, en tale der bl.a. blev citeret af nyhedsbureauet Agence Europe.

 

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev Øropa og modtag automatisk de vigtigste EU-nyheder



image linking to enhedslisten twitter feed

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev Øropa og modtag automatisk de vigtigste EU-nyheder

Læs mere om

Europæisk Venstrefløjsalliance

Her kan du læse den politiske platform for den Europæiske Venstrefløjsalliance.

Læs mere
image linking to enhedslisten twitter feed