I forbindelse med vedtagelsen om anti-racisme udtaler Enhedslistens medlem af EU-Parlamentet Nikolaj Villumsen: “I dag har EU-Parlamentet gjort det, som Jeppe Kofod ikke gjorde på Danmarks vegne. Flertallet har vedtaget en fordømmelse drabet på Georg Floyd og andre ofre for politivold med racistiske undertoner samt alle former for racisme.”
Villumsen fortsætter: “I beslutningsforslaget om racisme er det også blevet slået fast, at forsøg på afsporing af debatten, som sloganet ”all lives matters” ikke skal have lov at afspore debatten om den modbydelige racisme, der foregår i USA lige nu, men som desværre også viser sit grimme ansigt rundt om i Europa.”
Han afslutter: “Personligt er jeg særlig tilfreds med den del i beslutningsforslaget, der opfordrer EU-institutionerne og medlemslandene til at stå ved Europas dystre fortid med transatlantisk slavehandel, og erklære slavehandel en forbrydelse mod menneskeheden. Vi lægger også op til, at sorte menneskers historie skal indgå i skoleundervisningen. Det er noget, der ikke har været på skemaet i mange tidligere kolonimagter og slavehandlernationer så som Danmark. Vi kan kun komme racismen til livs ved at erkende, at den er der og sørge for at kaste lys over både historiens og nutidens uretfærdigheder og forbrydelser.”







